Friday, July 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREReal Madrid në çerekfinale me drithërima, City përpara pa asnjë problem

Real Madrid në çerekfinale me drithërima, City përpara pa asnjë problem

Pas Bayern Munich dhe PSG, edhe Real Madrid e Manchester City nuk gabojnë në ndeshjen e kthimit të 1/8 të Champions League. Merengues rrezikuan shumë, duke luajtur me një qëndrim pritës mes fishkëllimave në Bernabeu. Ancelotti megjithatë siguroi një barazim 1-1 me Leipzig, që shpenzoi golin e fitores në kohën shtesë me traversën e goditur nga Dani Olmo në minutën e 92′. Blancos marrin frymë të lehtësuar dhe i bashkohen Manchester City, që përsëriti fitoren 3-1 ndaj Copenhagen: Akanji, Julian Alvarez dhe Haaland shënuan për kampionët në fuqi të Europës.

REAL MADRID 1-1 LEIPZIG (2-1)

Real Madrid nuk luajti aq mirë sa zakonisht, duke shkaktuar një shok në Bernabeu, por gjithësesi kalon dhe fluturon në çerekfinale të Champions falë barazimit 1-1 me Leipzig. Vendimtare fitorja 1-0 në ndeshjen e parë në Gjermani. Ancelotti zgjodhi një mesfushor shtesë, duke hequr dorë nga Rodrygo dhe Real Madrid provoi të godiste me këtë zgjidhje. Me kalimin e minutave, miqtë morën guxim, me Openda që udhëhoqi sulmin për ekipin e tij dhe me një qëndrim shumë agresiv në gjysmën e fushës kundërshtare. Minutat e fundit të pjesës së parë ishin shumë intensive për Leipzig, që detyroi Lunin të bëjë një pritje të shkëlqyer në goditjen e Simons.

Merengues rrezikuan edhe pas rifillimit me një gabim të Lunin në dalje, më pas rritën ritmin dhe filluan të bëhen të rrezikshëm me Kroos dhe brazilianin. Avantazhi mbërriti në minutën e 65′, me një sugjerim ndriçues nga Bellingham dhe golin e një Vinicius Junior të pakapshëm. Nga këtu nisën tre minuta presion mbytës nga Leipzig, që barazoi në minutën e 68′. Krosimi i Raum gjeti goditjen me kokë nga Willi Orban, kapiteni i gjermanëve, që rikthyeu skuadrën e tij në ndeshje. Finalja ishte me tension të lartë, me Real Madrid që kërcënoi në kundërsulm dhe Dani Olmo që ishte afër golit të bujshëm 2-1 në kohën shtesë. Goditja e tij përfundoi në traversë dhe doli jashtë, duke shmangur befasinë e kohës shtesë për një Real Madrid në vështirësi. Përfundon 1-1 në Bernabeu, e Ancelotti fluturoi në çerekfinale.

MANCHESTER CITY 3-1 COPENAGHEN (6-2)

Manchester City nuk gaboi, duke mbyllur ndeshjen me Copenhagen në një pjesë loje, duke përsëritur 3-1 e ndeshjes së parë. Guardiola fluturon pa asnjë shqetësim drejt çerekfinaleve të Champions League. Citizens shtyjnë që në fillim me zotërimin e tyre të zakonshëm të topit dhe kaluan praktikisht menjëherë në avantazh. Akanji zhbllokoi ndeshjen, me sugjerimin e Julian Alvarez. Kaluan vetëm katër minuta dhe Araña gjeti edhe vetë golin, duke goditur nga një kënd i ngushtë dhe duke përfituar nga gafa e Grabara, që la t’i ikte topi nga duart. Vetëm këtu reagoi Copenhagen, që shkurtoi diferencën në minutën e 29′ me Elyounoussi. Shpresat nuk zgjatën shumë për danezët, sepse City mbylli menjëherë lojën me golin e Haaland në minutën e 48′.

Guardiola i dha debutimin Sergio Gomez për Rodri dhe Manchester City u përpoq të mos harxhonte energji para ndeshjes së madhe me Liverpool në Premier League. Kështu Copenhageni mori guxim, duke u përpjekur të përfitonte nga situata dhe iu afrua golit me Mattsson, i ndalur nga Ederson. Në fund, Citizens u kualifikuan pa shumë shqetësime, duke goditur traversën me Rico Lewis në minutën e 94′. Guardiola fitoi 3-1 dhe fluturoi në çerekfinale për të shtatin vit radhazi, me fitoren e dhjetë radhazi në Champions League. Citizens (8 nga 8 në 2023/24) janë skuadra e tretë që e arrijnë këtë në historinë e turneut.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME