Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET“Shpirti”/ 150 vite burg për 16 të pandehurit

“Shpirti”/ 150 vite burg për 16 të pandehurit

Gjykata e Posaçme ka dënuar me 150 vite burg në total 16 persona të pandehur në kuadër të dosjes së personave të arrestuar gjatë operacionit ‘Shpirti’.

Ata u gjykuan me procedurën e gjykimit të shkurtuar duke përfunduar një zbritje të dënimit në total me 50 vite.

Kujtojmë se gjatë operacionit të korrikut 2021, ku u goditën disa grupe kriminale pas një hetimi të autoriteteve italiane për 5 vite me radhë çoi në pranga 38 persona. 4 milionë euro pasuri u sekuestruan teksa 4 nga të pandehurit u bënë 4 bashkëpunëtorë të drejtësisë që rrëfyen para autoriteteve italiane se si ishte bërë trafikimi i drogës nga Shqipëria drejt vendit fqinj.

Si kokë të grupit konsideronin Ilirjan Duçellarin. Mes të arrestuarve kishte punonjës police dhe 2 shoqëruesit e Saimir Tahirit, Agustin Deda dhe Hekuran Marku. Gjykimi për personat e tjerë dhe për disa është pushuar për shkak të formës së gjykimit që u aplikua.

Përkatësisht u dënuan:

Aleks Memaj – 15/10 vjet

Saimir Kurti – 13/8 vjet e 8 muaj

Erind Hysomemaj – 12/8 vjet

Klajdi Ademi (Hysomemaj) – 12/8 vjet

Toni Kushi – 12/8 vjet

Mariglen Çaçi – 12/8 vjet

Aleksandër Neço – 12/8 vjet

Çezar Xhomemo – 3/2 vjet (lirim, ka mbyll dënimin)

Shkëlzen Kamberi – 12/8 vjet

Malton Lleshi – 12/8 vjet

Luan Zylyftari – I pafajshëm (kultivim narkotikësh & grup i strukturuar kriminal)

Artan Zylyftari – 8/5 vite e 4 muaj burg

Geri Zylyftari – 8/5 vite e 4 muaj burg

Erind Zylyftari – 8/5 vite e 4 muaj burg

Ilir Gaba – 8/5 vite e 4 muaj burg

Festim Lelaj – 3/2 vjet

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME