Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTASulmohet në rrugë kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen

Sulmohet në rrugë kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen

Kryeministrja e Danimarkës Mette Frederiksen është sulmuar fizikisht nga një burrë në qendër të Kopenhagenit mbrëmjen e kësaj të premteje. Lajmi u dha fillimisht nga mediat vendase dhe më pas u konfirmua në një deklaratë të shkurtër zyrtare.

Incidenti ndodhi në Kultorvet, një shesh publik i zënë në zemër të kryeqytetit danez. Mësohet se personi që goditi kryeministren u arrestua nga forcat e rendit. Motivi i sulmit mbetet i paqartë. Zyra e Kryeministres konfirmoi ngjarjen, por nuk pranoi të japë detaje të mëtejshme. Vetë Frederiksen shprehu tronditjen e saj në një deklaratë me shkrim të lëshuar menjëherë pas sulmit.

Megjithatë, socialdemokratja Frederiksen siguroi publikun se megjithatë është e padëmtuar. Ngjarja vjen vetëm dy ditë përpara se danezët të shkojnë në kutitë e votimit në zgjedhjet e BE-së. Dhuna është bërë një temë në të gjithë Evropën gjatë fushatës.

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico gjendet ende në një fazë rikuperimi nga një tentativë për vrasje nga një person i armatosur, ndërsa eurodeputeti socialdemokrat Matthias Ecke u rrah gjatë fushatës në Gjermani.

Sipas policisë, një politikan nga partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë u godit me thikë të martën nga një i dyshuar që mbante një kuti prerëse në Manheim në jugperëndim të vendit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME