Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORETaylor Swift ndan frymëzimin pas këngëve “TTPD”

Taylor Swift ndan frymëzimin pas këngëve “TTPD”

Taylor Swift ka folur së fundmi për albumin e saj të ri, The Tortured Poets Department. Gjatë premierës speciale të iHeartRadio për nder të albumit , vetë Swift dha një pasqyrë të disa prej këngëve.

Sipas Swift, “Fortnight”, kënga hapëse e albumit dhe kënga debutuese, “shfaq shumë nga temat e zakonshme që ndodhin përgjatë këtij albumi, njëra prej të cilave është fatalizmi, malli, largimi, ëndrrat e humbura”.

Unë mendoj se është një album shumë fatalist pasi ka shumë rreshta shumë dramatikë për jetën ose vdekjen. Këto janë gjëra shumë hiperbolike, dramatike për të thënë,” vuri në dukje ajo për këngën për të cilën bashkëpunoi me Post Malone.

Swift vuri në dukje se ajo “gjithmonë e kishte imagjinuar” që “Fortnight” të zhvillohej në këtë “qytet amerikan ku ëndrra amerikane që mendonit se do t’ju ndodhte, nuk ndodhi”.

“Ti nuk përfundove me personin që doje dhe tani duhet të jetosh me të çdo ditë, duke pyetur veten se çfarë do të kishte qenë, ndoshta ta shihje atë,” shpjegoi ajo. “Dhe ky është një koncept mjaft tragjik, me të vërtetë. Kështu që unë thjesht po shkruaja nga kjo perspektivë.”

Më pas, për “My Boy Only Breaks His Favorite Toys”, Swift tha se ajo përdori një metaforë “nga këndvështrimi i lodrës së një fëmije që është lodra e preferuar e dikujt derisa ata t’ju thyejnë dhe pastaj nuk duan të luajnë më me ju”.

“Shumë prej nesh janë në një marrëdhënie ku në fillim vlerësohemi aq shumë nga një person dhe më pas befas na thyejnë, ose na zhvlerësojnë në mendjen e tyre, dhe ne ende jemi të kapur pas: Jo, jo. , jo, ai ka qenë ndryshe. Ai do kthehet siç ishte. “Pra, është një lloj kënge për mohimin, me të vërtetë, në mënyrë që të mund të jetoni në këtë botë ku ka ende shpresë për një marrëdhënie toksike dhe të prishur.”

Krahas Florence + The Machine, Swift shkroi “Florida!!!” Kënga, tha ajo, bazohej në pyetjen: “Çfarë ndodh kur jeta juaj nuk ju përshtatet dhe ju jeni të rrethuar nga këto pasoja dhe gjykime të ashpra dhe rrethanatbënë që të mos jesh atje ku kishe menduar se do të ishe dhe thjesht dëshiron të arratisesh nga gjithçka që ke njohur ndonjëherë?”

Taylor nuk u fut në detaje rreth disa prej këngëve më të njohura të albumit, shumë prej të cilave duket se synojnë ndarjet e saj me Joe Alwyn dhe Matty Healy dhe festojnë dashurinë e saj të re me Travis Kelce.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME