Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAZonjat... grabitëse

Zonjat… grabitëse

Greqi – Banda e femrave hapi dyert e shtëpive me… letra – Si ranë në duart e EL.AS. 5 gra – I kishin thyer 17 banesa dhe kishin marrë 34 mijë euro “plaçkë”

Tri gra në Patra i kishin reduktuar vjedhjet dhe vjedhjet e shtëpive në një rast grash. Punonjësit e Policisë së Patrës kanë zbërthyer grupin kriminal, pas një tentative të dështuar për të vjedhur një banesë. Në tentativën e tyre për të thyer shtëpinë, autorët janë vënë re nga pronarja dhe në bazë të përshkrimeve të saj, efektivët e ekipit të DIAS-it i lokalizuan dhe i çuan në Sigurim, ku u arrestuan.
Për të njëjtin rast, është ngritur dosje edhe për dy femra të tjera, bashkëpunëtore, të cilat janë identifikuar të plota. Gratë e arrestuara akuzohen për veprën penale “vjedhje e dalluar nga dy ose më shumë autorë, të cilët janë organizuar me qëllim kryerjen e vjedhjes”.
Sipas njoftimit të policisë, në kuadër të hetimeve është konstatuar se tre të arrestuarit, që nga fundi i vitit 2022, kanë formuar një grup kriminal të strukturuar dhe aktiv në vazhdimësi, me qëllim kryerjen e vjedhjeve në banesa në zonat e Patrës.
Deri më tani janë zbardhur 17 vjedhje, gjatë të cilave kanë hequr gjithsej 8500 euro para të gatshme dhe bizhuteri me një vlerë të përgjithshme rreth 36000 euro.
I gjenin dyert e hapura dhe i hapnin me letra loje dhe karta identiteti
Të pandehurit, duke pasur role të dallueshme, kanë vepruar çdo herë me përbërje të ndryshme. Ata vizitonin shtëpitë dhe duke përdorur letrat e lojës ose letërnjoftimin, hynin në hyrjet kryesore që banorët kishin harruar t’i mbyllnin. Dy nga anëtarët e bandës po vëzhgonin pamjet e jashtme të shtëpive, ndërsa një person i tretë kishte marrë detyrën e çilerit, duke informuar për ardhjen eventuale të qiramarrësve.
Sipas Policisë, gratë e arrestuara kanë shqetësuar edhe në të kaluarën autoritetet për krime të ngjashme. Hetimet vijojnë për zbardhjen e përfshirjes së tyre të mundshme dhe veprave të tjera kriminale.
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME