Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETBlushi: Të vërtetat e krimeve të Erion Veliaj ndaj Tiranës!

Blushi: Të vërtetat e krimeve të Erion Veliaj ndaj Tiranës!

Nga Tedi Blushi

Erion Veliaj, mbi të cilin bie e gjithë përgjegjësia e madhe për krimet që i ka bërë kryeqytetit, gënjen në stilin e tij të zakonshëm ordiner, sikur Partia e Lirisë gjoja paska krahasuar Tiranën me Kabulin.

Partia e Lirisë krahasimin e ka bërë me Prishtinën, as me Kabulin dhe as me Kopenhagenin.

Qytetarët e Tiranës dhe qytetarët e Prishtinës dallohen sepse:

Çmimet e konsumit në Tiranë janë 47.93% më të larta se sa në Prishtinë.

Çmimet e ushqimeve në Tiranë janë 33.84% më të larta se sa në Prishtinë.

Çmimet e qerasë së banimit për qytetarët në Tiranë janë 38.29 % më të larta se sa në Prishtinë.

Çmimet e restoranteve në Tiranë janë 48.95% më të larta se sa në Prishtinë.

Ku qëndron diferenca e madhe mes Tiranës dhe Prishtinës?

Tirana ka kryebashkiakun e inceneratorëve, të betonizimit dhe kullave që nuk kanë kursyer as objektet e kultit, të shembjes së Teatrit Kombëtar, të korrupsionit (shet me lekë edhe varret e të vdekurve), të pastrimit të parave, të gjobave abuzive, të çmimeve dhe taksave të larta, të shkatërruesit pa ligj të shtëpive të qytetarëve. Ndërsa Prishtina ka një kryebashkiak të përgjegjshëm dhe patriot.

Me një kryetar Bashkie si Erion Veliaj dhe vetëm për shkak të tij, Tirana ka gjithashtu treguesit më negativë në çdo aspekt të jetesës. Dhe meqë bën sikur harron, as Partia e Lirisë dhe as qytetarët nuk harrojnë dhe nuk do ta falin që Tirana në drejtimin e tij, sipas NUMBEO, renditet e fundit në Europë për:

1. Indeksin e fuqisë blerëse. ( Tirana është në vendin e 207, ndër qytetet më të shtrenjta në Europë për të blerë një shtëpi në raport me të ardhurat)

2. Indeksin e ndotjes (Tirana është në vendin e 243, më e ndotura në Europë dhe ndër të fundit në botë nga 255 qytete gjithsej).

3. Indeksin e kostos së jetesës.

4. Indeksin e sigurisë.

5. Indeksin e Kujdesit Shëndetësor

6. Indeksin e kohës së qëndrimit në trafik.

Ndërkohë që rrugët e Tiranës u përmbytën edhe nga shiu i verës që sapo ra tani, vemja e Bashkisë nuk ka ndonjë fjalë për të thënë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME