Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETFurra e bukës u 'vjedh' grurin banorëve dhe shpall falimentin

Furra e bukës u ‘vjedh’ grurin banorëve dhe shpall falimentin

Fier – Banorët e 6 fshatrave në Fier kanë probleme me sigurimin e bukës së përditëshne. Shkak është bërë firma e cila kish grumbulluar grurin dhe kryente në mua bukë dhe prej 5 muajsh ka falimentuar, ndërsa pronarja ka ikur në drejtim të paditur.

Qindra familje të fshatrave Kallëm i Madh, Kallëm i Vogël, Kallëm Buxhak, Verri, Vajkan, Ardenicë dhe Petovë prej afro 5 muajsh janë vendosur në sigurimin e bukës së mirë. Shkak është bërë firma “Sota” që është grumbulluar në grurin dhe në këmbim të përpunuar dhe të shpërndara nëpër banesa kundrejt çminit 200 lekë të vjetra, bukën e një kilogrami. Kjo punë firma kishte afro 5 vjet që operonte në këtë zonë, duke u marë kështu e grurit dhe i furnizon me bukë.


Prej afro 5 muajsh pronarja e kompanisë ka shpallur falimentin ku pushoi puntorët nga puna dhe vetë është larguar në Itali, sipas banorëve të zonave.
Tashmë ata kanë humbur kuintalë të tjera mielli e gruri duke mbetur pa bukë, dhe këto janë të fundit që nuk kanë mbetur të blejnë diku tjetër.

Ata pohojnë se nuk janë ankuar me asnjë vend pasi nuk kanë ndonjë dokument zyrtar por vetëm disa fletushka ku thuhej se kishin dorëzuar miell apo grurë në furrë dhe do mernin më këmbë një apo dy bukë që ditë për një vit kalendarik.

Banorët poh se nuk kanë ku të ankohen pasi të gjithë e dinë që ajo ka shitur dhe ka shkuar në Itali ku disa thonë që është martuar dhe nuk kthehet më, ndërsa banorët nuk kanë qenë të tjerë objekte të tjera për të mbrojtur bukën e gojës. për familjet e tyre.ALB365/Syri

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME