Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëshilla/ Darka e Krishtlindjes, mos e teproni

Këshilla/ Darka e Krishtlindjes, mos e teproni

Festa e fundvitit kanë edhe tavolinat plot me ushqime. Njerëzit që vuajnë nga diabeti për shembull duhet të kenë kujdes në përzgjedhjen e ushqimeve, kryesisht sasinë që konsumojnë. Zëvendësoni ushqimet e yndyrshme. Zgjidhni kosin pa yndyrë në vend të një salce që përmban majonezë.

Hiqni pjesët yndyrore të mishit, si lëkura e gjelit të detit ose derrit. Ndryshoni mënyrën se si gatuani ushqime tradicionale. Jo ushqime para vaktit. Pastroni tryezën pas ngrënies. Ngrënia e ushqimit pas vaktit bëhet në mënyrë të pandërgjegjshme dhe rezulton që të shtoni peshë.

Mos harroni se gjysma e pjatës duhet të përbëhet nga sallatë. Mos i provoni të gjitha ëmbëlsirat. Zëvendësojini ato me fruta ose ndajeni porcionin me dikë tjetër. Mos harroni se pirja e sasive të mëdha të alkoolit mund të çojë në hipoglicemi të rrezikshme. Ndërkaq, tryeza festive mbrëmjen që prisni Vitin e Ri thjesht nuk ka kuptim pa gjelin e detit.

Duhet treguar veçanërisht kujdes edhe për sherbetin pasi është një nga elementët më të rëndësishëm që i jep shijen karakteristike. Nëse sherbeti i bakllavasë bëhet shumë i hollë, atëherë petat do të zbuten më shumë seç duhet. Nga ana tjetër nëse sherbeti del i trashë, bakllavaja humbet shkriftësinë e saj dhe ngurtësohet.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME