Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedKievi: E gjithë Europa në rrezik nga sulmi rus në centralin bërthamor...

Kievi: E gjithë Europa në rrezik nga sulmi rus në centralin bërthamor të Zaporizhia

Nuk ndalen sulmet ruse ndaj centralit bërthamor të Zaporizhia. Moska pretendoi se ka goditur sallat e prodhimit ku po riparoheshin helikopterët e forcave ajrore ukrainase.

Rusia akuzoi gjithashtu Ukrainën se është ajo që ka bombarduar centralin bërthamor. Të dyja palët kanë fajësuar njëra-tjetrën për sulmin ndaj objektit dhe janë ngritur shqetësime për rrezikun e një rrjedhje rrezatimi.

“Për dekada, siguria bërthamore ka mbetur prioriteti kryesor i Ukrainës, veçanërisht duke pasur parasysh të kaluarën tonë tragjike” – tha Dmytro Kuleba, duke iu referuar katastrofës së Çernobilit në 1986.

“Pushtuesit rusë e kthyen termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në një bazë ushtarake duke vënë në rrezik të gjithë kontinentin. Ushtria ruse duhet të dalë nga uzina – ata nuk kanë çfarë të bëjnë atje” – tha ai.

Ndërsa objekti është i pushtuar nga Rusia, ai drejtohet nga punëtorë ukrainas. Këtë mëngjes, zyrtarët ukrainas pretenduan se sulmet me raketa dhe artileri ruse goditën zonat pranë uzinës, përtej lumit Dnieper. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME