Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTALëvizja Vetëvendosje shpall fitoren në dy komuna veriore në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje shpall fitoren në dy komuna veriore në Kosovë

Lëvizja Vetëvendosje tha se ka fituar në garat për kryetarë komune në Mitrovicë të Veriut dhe Leposavic. Sipas Armend Mujës, kreut të Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë, partia e tij ka fituar mbi 60 për qind të votave në zgjedhjet për kryetarë në katër komunat në veri.

Ai pretendoi se në Mitrovicë të Veriut kanë fituar mbi 65 për qind të votave, ndërkaq në Leposaviq mbi 70 për qind.

Sipas KQZ-së, në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale për kryetarët e Mitrovicës së Veriut, Leposavicit, Zveçanit dhe Zubin Potokut, votuan 1.567 qytetarë.

Zgjedhjet u bojkotuan nga Lista Serbe, partia serbe që mbështetet nga Serbia, dhe që deri më tani ka udhëhequr katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME