Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMë 11 shtator nis shkolla, kush mbush 6 vjeç në dhjetor shkon...

Më 11 shtator nis shkolla, kush mbush 6 vjeç në dhjetor shkon në klasë të parë

Ministria e Arsimit dhe Sportit ka miratuar një urdhër i cili hynë në fuqi menjëherë në lidhje me vitin e ri shkollor 2023-2024.

Sipas urdhrit të miratuar viti i ri shkollor do të nisë më 11 shtator dhe do të përfundojë në 14 qershor. Ndërsa për maturantët duke qenë se kanë provimet e maturës do ta përfundojnë shkollën  në 31 Maj të vitit 2024 ku më pas në qershor do nisin provimet e Maturës kur të përcaktohen datat.

Ministria ka vendosur se të gjithë nxënësit që cilët nuk kanë mbushur 6 vjeç por që do të mbushin deri më 31 dhjetor të atij viti, mund të regjistrohen dhe të nisin studimet e klasës së parë.

Gjithashtu shkollat 9-vjeçare do të kenë dy periudha pushimesh, në periudhën e festave të fund vitit, dhe në javën e parë të prillit.

Dokumenti i plotë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME