Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETNga mpirja e gjurit tek dhimbja e gjoksit

Nga mpirja e gjurit tek dhimbja e gjoksit

Dhimbjet e ndryshme të trupit jo domosdoshmërisht duhet të jenë tregues i një problem madhor shëndetësor. Megjithatë, njeriu duhet të tregojë kujdes dhe vëmendje ndaj të paktën disa simptomave.

Mpirje Të Gjymtyrëve
Nëse vëreni mpirje të krahut, këmbës ose fytyrës, atëherë duhet të dini që kjo mund të jetë një tregues i ishemisë.

Kjo simptomë është veçanërisht shqetësuese nëse vërehet në njërën anë të trupit
Ishemia manifestohet edhe me vështirësinë në ruajtjen e ekuilibrit, marramendjes ose problemeve në të ecur.

Nëse krejt papritur vëreni se nuk ndiheni mirë, ju dhemb koka, jeni konfuzë ose keni vështirësi në të folur e kuptuar.

Nëse ishemia kapet në kohë, pasojat e saj janë të kapërcyeshme.

Dhimbje Në Kraharor
Dhimbja dhe shtrëngimi në kraharor nuk duhen injoruar kurrë.

Nëse dhimbja shoqërohet me djersitje, vështirësi në frymëmarrje ose të përziera atëherë duhet të shkoni me urgjencë tek mjeku.

Dhimbja e kraharorit ose ndjenja e shtrëngimit janë një tregues i një sëmundjeje të zemrës ose ataku në zemër.

Nëse shtrëngimi dhe dhimbja zgjat disa minuta dhe përsëritet sërish, kjo është një arsye më tepër për t’u vizituar në spital.

Dhimbje Të Pulpës Së Këmbës
Kjo dhimbje mund të jetë tregues i mpiksjes së gjakut në këmbë.
Sëmundja quhet Trombozë Venoze dhe shfaqet në rastet kur keni qëndruar ulur ose shtrirë për shumë kohë.

Nëse dhimbja është si pasojë e kësaj sëmundjeje, ajo ndihet më shumë kur qëndroni në këmbë ose ecni.

Për shkak të sëmundjes, këmba e prekur enjtet dhe skuqet.

Vështirësi Në Frymëmarrje
Nëse gulçoni, merrni frymë me vështirësi ose ndieni një fishkëllimë sa herë që merrni frymë, shkoni menjëherë tek mjeku.

Nëse ky problem nuk trajtohet, mund të jetë me rrezik.

Këto probleme mund të jenë tregues të azmës, sëmundjeve të mushkërive si bronshiti ose pneunomia apo alergjive

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME