Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETPolicia shpartallonë grupin e trafikimit të drogës në qëndër të Athinës

Policia shpartallonë grupin e trafikimit të drogës në qëndër të Athinës

Çmontimi i një rrjeti të trafikut të drogës në qendër të Athinës – Katër të arrestuar

Një qark që trafikonte sasi të mëdha droge të ndryshme, në zonën e qendrës së Athinës, është çmontuar nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Atikës nga Prokuroria e Drogës. Në veçanti, sipas Policisë Helenike, organizata kriminale trafikonte kokainë, kërp të papërpunuar dhe të përpunuar (çokollatë dhe vaj hashashi), në sheshet e Atikës, Klafthmonos dhe Qipros.


Gjatë një operacioni të posaçëm policor të zhvilluar u arrestuan 4 anëtarë të organizatës, mes tyre tre të huaj (dy shqiptarë dhe një nigerian), të moshës 60, 49 dhe 45 vjeç, si dhe një 30-vjeçar grek. . Elementet karakteristike të veprimit të anëtarëve të qarkut ishin, sipas ELAS, këto:

  • Përzgjedhja e shtëpive për magazinimin e drogës pranë zonës më të gjerë të qendrës së Athinës, me qëllim që blerja dhe shitja e drogës të bëhet sa më shpejt.
  • Llojet e ndryshme të barnave, për të kënaqur një gamë më të gjerë blerësish.
  • Përbërja e qarkut, me bashkëpunim mes të huajve dhe grekëve, me qëllim rritjen e klientelës.

  • Vihet re se gjatë kontrollit të policisë në automjete dhe shtëpi në Athinë dhe Agios Anargyros, u gjetën dhe konfiskuan ndër të tjera: kërp të papërpunuar me peshë 16 kg e 250,5 gram, kërp (çokollatë) të përpunuar me peshë 1333 g, vaj hashashi me peshë 750 g, kokainë. me peshë 198,7 gram, 16 shishe me lëndë anabolike, pluhur i bardhë me përbërje kimike të panjohur me peshë 184 gram, sasia 4770 euro, pistoletë me karikator, 3 gëzhoja pistolete dhe 3 makina. makina.
    Të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë Publike të Athinës.

https://www.zougla.gr/greece/article/eksar8rosi-kiklomatos-diakinisis-narkotikon-sto-kentro-tis-a8inas—teseris-silipsis

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME