Sunday, December 3, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedSpanja mbetet pa akull, shkak vapa dhe energjia e lart

Spanja mbetet pa akull, shkak vapa dhe energjia e lart

Në Spanjë vapa dhe çmimet e larta të energjisë kanë shkaktuar ndër të tjera mungesa të kubeve të akullit. Supermarketet vendosin kufizime në sasitë që çdo klient mund të blejë dhe bareve u mungojnë kubat e akullit për pijet që ata shërbejnë.

Zinxhiri i supermarketeve Mercadona ka kufizuar shitjet e akullit në pesë thasë për klient. Një zinxhir tjetër, Consum, lejon vetëm dy.

Në fillim të vitit, prodhuesit e akullit ulën prodhimin mes rritjes së faturave të energjisë elektrike dhe pasigurisë (për shkak të Covid-19) për nivelet e kërkesës gjatë muajve të verës.

Por me rimëkëmbjen e turizmit, duke iu afruar niveleve para pandemisë,  dhe kjo verë është një nga më të nxehtat në historinë e Spanjës, kompanitë e përfshira në prodhimin dhe shpërndarjen e kubeve të akullit po vrapojnë dhe dështojnë.

Ndërkohë, në shumë supermarkete konsumatorët janë përballë ngrirësve të zbrazët ku prisnin të gjenin thasë me kuba akulli.  Shumica i drejtohen pikave të karburantit dhe dyqaneve ushqimore të lagjeve në kërkim të furnizimeve.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME