Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËVotohet rezoluta për Srebrenicën, Rama mungon për të mos zemëruar Vuçiçin

Votohet rezoluta për Srebrenicën, Rama mungon për të mos zemëruar Vuçiçin

Kuvendi ka miratuar sot projekt rezolutën për dënimin e gjenocidit serb në Srebrenicë. Në votim kanë marrë pjesë 113 deputete, të cilët kanë votuar të gjithë pro.

“Projekt rezolutë për Srebrenicën. 113 deputetë morën pjesë. 113 vota pro” – tha Nikolla.

Ndërkohë Kuvendi ka hedhur poshtë 4 amendamente të propozuara nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe Tritan Shehu. Në sallë për të votuar për këtë rezolutë nuk ishte i pranishëm kryeministri Edi Rama.

Me siguri ai ka dashur të shmangë kështu një qejfmbejtje të mundshme nga miku i tij serb, Aleksandër Vucic. Rezolutën për Srebrenicën të propozuar javë më parë nga opozita socialistët e rrëzuan në Kuvend me shumicë votash.

Pas presionit publik dhe kurthit që Berisha i ngriti Ramës, ky i fundit risolli në Kuvend një rezolutë të re. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME