Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËZgjedhjet/ Kaso tregon hapat që do të ndjekë grupimi i Berishës

Zgjedhjet/ Kaso tregon hapat që do të ndjekë grupimi i Berishës

Sekretari për çështjet zgjedhore PD-në e grupimit të Berishës, Ivi Kaso, foli në Abc News për vendimin e KAS dhe hapat që do të ndjekë këtej e tutje për pjesëmarrjen në zgjedhje

Në lidhje me koalicionet, Kaso tha se PD e Berishës është pjesë e vetëm një koalicioni, atë me Partinë e Lirisë, Partia e Bashkimit për të Drejtat e Njeriut dhe Partia Demokristiane, duke mohuar një koalicion me Ballin Kombëtar.

“Hapat politik janë përcaktuar. Hapat juridik kanë filluar me paraqitjen e kërkesës para komisionerit, do të vazhdojnë në KAS dhe Kolegjin Zgjedhor.

Sa i përket kandidatëve u bë me dije mbrëmë me anë të koalicioneve. Marrëveshje PD e ka me PL, PBDNJ dhe PDK.

Sa i përket koalicionit tjetër, nuk më rezulton që PD të jetë pjesë e këtij koalicioni dhe të ketë një marrëveshje,” tha Kaso.

Lidhur me listat e kandidatëve për kryetar bashkish dhe këshill bashkiak, ai tha se nuk është paraqitur asnjë listë e tillë.

Në lidhje me firmën e 3 deputetëve të “Rithemelimit” në një nga koalicionet, Kaso tha se deputetët kanë të drejtë të vetëdeklarohen për të mbështetur një parti të caktuar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME