Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET‘Afera McGonigal ‘gropos’ Ramën’/ Washington Examiner: Do të rrëzohet pas një dekade...

‘Afera McGonigal ‘gropos’ Ramën’/ Washington Examiner: Do të rrëzohet pas një dekade në pushtet

Nga John Schindler, Washington Examiner

Charles McGonigal, zyrtari i lartë në pension i FBI-së, i akuzuar tani për shkeljen e ligjeve të sanksioneve dhe për pastrim parash, është zhdukur kryesisht nga titujt kryesorë që nga akuza ndaj tij nga Departamenti i Drejtësisë pothuajse tre muaj më parë. Siç raportoi ky kontribues, skandali McGonigal, i cili përfaqëson një njollë serioze në reputacionin e Byrosë, përfshin shumë më tepër sesa lidhje të dyshimta me oligarkët rusë.

Çështja ka një dimension madhor ballkanik, që duket se është edhe më shpërthyes se këndi i Kremlinit. Ndërsa punonte për FBI-në, McGonigal e injektoi veten në politikën shqiptare, duke shërbyer si mjet i rëndë për qeverinë socialiste në pushtet atje, duke përfshirë kryeministrin e saj, Edi Rama. Përpjekjet e tij mund të kenë përfshirë një operacion për të zhvatur dhjetëra milionë dollarë nga biznesmenët shqiptarë në këmbim të ndihmës nga McGonigal për të qëndruar në mirësinë e Uashingtonit.

Ky aspekt ballkanik i skandalit të McGonigal ka marrë një mbulim të pakët në mediat amerikane, pavarësisht implikimeve shqetësuese për Shtëpinë e Bardhë, duke pasur parasysh lidhjet e ngushta mes administratës së Biden dhe qeverisë së Ramës. Në të kundërt, media shqiptare ka raportuar gjerësisht për këtë çështje të fëlliqur, nisur nga ndryshimet shpërthyese që përmban, veçanërisht sa i përket lidhjeve të socialistëve të Ramës dhe trafikut ndërkombëtar të drogës.

Kohët ndryshojnë dhe fakti i jashtëzakonshëm që dekada e qeverisjes së Ramës përkon me shndërrimin e Shqipërisë në vendin kryesor të kontrabandës së drogës në të gjithë Europën, po përflitet përtej Ballkanit. Tani që Mbretëria e Bashkuar ka një problem serioz me narkotrafikun shqiptar, mediat e tyre më në fund po venë re se gangsterët nga ai vend i vogël ballkanik janë bërë burimi i preferuar i Europës për narkotikët e paligjshëm. Në Ekuadorin e largët, media po vëzhgon se krimi i organizuar shqiptar dhe droga e tyre kanë bërë që problemi i dhunës në atë vend të Amerikës së Jugut të shkojë keq e më keq.

Siç ka raportuar Washington Examiner, administrata e Biden shfaq një ‘tolerancë të çuditshme’ për qeverinë Rama, pavarësisht përfshirjes së saj të fshehtë në tregtinë e drogës. Megjithatë, tani mund t’i vijë fundi. Skandali i McGonigal ka hapur derën e hetimeve reale të lidhjes drogë-krim-korrupsion të Shqipërisë dhe ato mund të zbulojnë më shumë sesa mund të tolerojë Shtëpia e Bardhë.

Mbi të gjitha, Shqipëria ka zgjedhjet që vijnë më 14 maj. Skandali i McGonigal ka zënë vend kryesor në diskutimet politike atje. Rama dhe qeveria e tij kanë tani një krizë në duart e tyre, e cila mund t’i rrëzojë ata pas një dekade në pushtet.

Vizita e Gabriel Escobar në mes të prillit për takime me politikanë të lartë të Shqipërisë mori vëmendje sepse ai është Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, përgjegjës për çështjet në Ballkanin Perëndimor. Nuk ndodh çdo ditë që Uashingtoni të dërgojë kryediplomatin e saj në rajon për të kontrolluar Shqipërinë e vogël. Zyrtarisht kjo kishte të bënte vetëm me një biznes rutinë si ‘forcimi i demokracisë’ përpara zgjedhjeve.

Megjithatë, Escobar dukej jashtëzakonisht i barabartë në komentet e tij për mediat lokale. Siç u shpreh ai në një intervistë televizive, ‘vizita ime këtu nuk është absolutisht e lidhur me zgjedhjet lokale. Është pjesë e konsultimeve të rregullta që kemi me aleatët e ngushtë. Dhe Shqipëria është një aleate e ngushtë’.

Ai vazhdoi i pyetur për zgjedhjet e ardhshme: “Ne nuk jemi në gjendje të zgjedhim kandidatë apo anëtarë të partive politike. Marrëdhënia jonë me Shqipërinë është me popullin e Shqipërisë, jo me një parti dhe jo me një person”.

Është i vështirë të keqkuptohet komenti i Escobar, i cili e bën të qartë se, ndërkohë që administrata e Biden mund të preferojë të shohë Ramën dhe Partinë e tij Socialiste në pushtet, asgjë nuk do të ndryshojë mes Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, pavarësisht se kush fiton zgjedhjet.

Thashethemet shqiptare pretendojnë se vizita e Escobar përfshinte qartësimin e qëndrimit nga Departamenti i Shtetit për Ramën dhe qeverinë e tij. Pas padisë së McGonigal, Departamenti i Drejtësisë po shqyrton të gjitha lidhjet e huaja të personit të rënë nga FBI-ja, përfshirë Shqipërinë. Çdo hetim i tillë do të përplasej shpejt me lidhjet e qeverisë Rama me krimin e organizuar dhe tregtinë e drogës.

Kjo ka krijuar panik në qarqe të caktuara, dhe megjithëse është e lehtë të hedhësh poshtë thashethemet politike lokale, duket se përfshin disa të vërteta.

Nga burime të qeverisë amerikane kam kuptuar se komuniteti i inteligjencës, i cili ka vite që ka njohur lidhjet e pakëndshme të narkotrafikut të qeverisë Rama, posedon dosje të trasha sekrete që tregojnë këtë histori të pakëndshme.

Pëshpërimat nga Departamenti i Drejtësisë thonë se po hetohen lidhjet me Shqipërinë deri në nivelet më të larta.

Por ky hetim nuk synon vetëm Ramën. Departamenti i Drejtësisë thuhet se po shqyrton edhe socialistët kryesorë, përfshirë Erion Veliajn, kryebashkiak i kryeqytetit të vendit dhe një aleat i ngushtë i Ramës.

Lidhjet me reputacion të Veliajt me krimin e organizuar ndërkombëtar, lidhjet me trafikun e drogës dhe pastrimin e parave, janë raportuar, kështu që nuk është e habitshme që ai po vihet nën vëzhgimin e Uashingtonit.

Në një mënyrë tipike ballkanike, disa politikanë shqiptarë pretendojnë se Veliaj, duke nuhatur gjakun në ujë dhe duke e parë veten si pasaardhës të kryeministrit, po ndihmon fushatën e shtypit kundër Ramës.

Pavarësisht kësaj, skandali i McGonigal ka ndryshuar lojën në Shqipëri. Për një dekadë, Edi Rama ka shpëtuar duke e kthyer vendin e tij, aleat të NATO-s dhe SHBA, në një narkoshtet në Europë.

Duket se administrata e Biden më në fund është mbushur nga kjo marrëveshje e neveritshme. Do të dimë më shumë pas zgjedhjeve në Shqipëri pas dy javësh.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME