Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETÇaji me mente do t’ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

Çaji me mente do t’ju ndihmojë të hiqni dhjamin nga barku

Vetëkuptohet se nuk ka ilaç që do t’ju bëjë të humbni peshë në mënyrë magjike brenda natës.

Megjithatë, çaji i mentës mund të jetë shumë i dobishëm nëse po përpiqeni ta hiqni qafe yndyrën e barkut.

Nutricionistja Courtney D’Angelo thotë çaji i mentës është një nga pijet më të mira për humbje peshe.

“Nuk ka kalori. Ka shije të ëmbël dhe do të mund të zvogëloni oreksin dhe dëshirën për ëmbëlsirat. Përveç kësaj, menta ka veti antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Gjithashtu zgjidh problemet e tretjes”.

Hulumtimet e publikuara në Journal of Clinical Gastroenterology zbuluan se pjesëmarrësit që konsumonin mente ishin në gjendje të lehtësonin sindromën e zorrës së irrituar.

Duke vepruar kështu, ata gjithashtu reduktuan fryrjen e stomakut. Ai lehtëson spazmat e muskujve të lëmuar, të cilat mund të shkaktohen nga menstruacionet.

Ky çaj nuk përmban kafeinë dhe ka një efekt pozitiv në kapacitetin mendor. Hulumtimet nga Universiteti Northumbria kanë treguar se mente përmirëson disponimin dhe kujtesën.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME