Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREGoogle Lens prezanton funksionin e ri dinamik për ruajtjen e fotove

Google Lens prezanton funksionin e ri dinamik për ruajtjen e fotove

Google Lens, mjet i kërkimit vizual i disponueshëm si një aplikacion i pavarur, po merr një përditësim të madh.

Së shpejti do të mund t’i ruani imazhet që i analizoni me Lens dhe t’i rishikoni ato lehtësisht sa herë që dëshironi.

Më parë informacionet rreth një imazhi kanë humbur menjëherë pasi është kryer kërkimi rreth tyre. Por, tani siç raportohet nga mediat e huaja, Google Lens do t’i ruajë automatikisht imazhet që kërkoni.

Madje, mund t’i gjeni në çdo kohë duke vizituar myactivity.google.com.

Nga atje ju mund ti rishkarkoni imazhet ose t’i përdorni ato për diçka tjetër.

Ky ndryshim zbatohet vetëm për kërkimet e realizuara me Google Lens brenda aplikacionit Google.

Funksioni i ri është opsional dhe duhet të aktivizohet manualisht në Settings të llogarisë suaj në Google, saktësisht në myaccountgoogle.com. Aty ju mund të aktizivoni opsionin “Include Visual Search History” te “Data&Privacy” dhe “Web&App Activity”.

Bëhet e ditur se shfaqja e kësaj aftësie të re do të arrijë te të gjithë përdoruesit brenda javëve të ardhshme.

Nëse mund ta shihni, mund ta kërkoni. Kjo është ideja e thjeshtë prapa Lens, mjeti ynë i kërkimit vizual i disponueshëm në aplikacionin Google (Android dhe iOS).

Me Lens, mund të kërkoni atë që shihni me kamerën tuaj, të bëni një fotografi ose një pamje ekrani, ose të shtypni gjatë një imazh që shihni gjatë shfletimit dhe të merrni një sërë rezultatesh vizuale për t’u eksploruar.

Siç thotë shprehja, një fotografi vlen sa një mijë fjalë dhe duket se shumë njerëz pajtohen: Çdo muaj shohim më shumë se 12 miliardë kërkime vizuale në Lens. Nuk e keni provuar ende Lens? Nëse keni nevojë për një motivim, këtu janë mënyrat tona të preferuara që Lens mund ta bëjë jetën tuaj pak më të lehtë, shkruhet në https://blog.google/.

Në materialin e titulluar “8 mënyra se si Google Lens mund t’ju ndihmojë ta bëni jetën tuaj më të lehtë” vijohet se: Mësoni për gjërat që shihni gjatë ditës tuaj

Nëse shihni një ndërtesë ose pikë referimi të lezetshme që nuk e njihni, Lens mund t’ju tregojë se çfarë po shikoni dhe të sigurojë lidhje për të mësuar më shumë. Në mënyrë të ngjashme, qoftë në rrugë apo në oborrin tuaj të shtëpisë, nuk është e pazakontë të zbuloni bimë dhe kafshë që nuk mund t’i matni ose t’i përshkruani në mënyrë të përsosur me fjalë.

Lentja ju ndihmon të kërkoni atë që shihni dhe të mësoni gjithçka rreth saj – si p.sh. nëse ajo bimë e bukur mund të rritet brenda.

Kërkoni për sëmundjet e lëkurës

Përshkrimi i një nishani ose skuqjeje të çuditshme në lëkurën tuaj mund të jetë i vështirë të bëhet vetëm me fjalë. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë e re që Lens mund të ndihmojë, me aftësinë për të kërkuar kushte të lëkurës që janë vizualisht të ngjashme me atë që shihni në lëkurën tuaj.

Thjesht bëni një fotografi ose ngarkoni një foto përmes “Lens” dhe do të gjeni përputhje vizuale për të informuar kërkimin tuaj. Kjo veçori funksionon gjithashtu nëse nuk jeni të sigurt se si të përshkruani diçka tjetër në trupin tuaj, si p.sh. një gungë në buzë, një vijë në thonjtë tuaj ose rënie e flokëve në kokë. Ky funksion aktualisht është i disponueshëm në tregje të zgjedhura.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME