Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEJa 5 miliarderët shqiptarë në vitin 2022, Nazif Destani kryeson listën

Ja 5 miliarderët shqiptarë në vitin 2022, Nazif Destani kryeson listën

Njihuni me miliarderët më të mëdhenj shqiptarë të cilët po korrin suksese të mëdha duke qënë pronar të firmave të ndërtimitt, kompani celulareve, si edhe biznese të shumta anembanë botës.

Nazif Destani- 3 miliardë dollarë
Pasuria e tij është më shumë se tre miliardë dollarë, derisa numëron biznese të suksesshme në 39 shtete të botë. Miliarderi është vëllai i aktorit Blerim Destani. Babai i tij është Lazim Destani dhe është president i “Ecolog International”, që gjithashtu ka në pronësi klubin e futbollit Shkëndija nga Tetova.

Nicolas Berggruen (Moisiu)- 2 miliardë dollarë
Nipi i aktorit të famshën me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu, është një miliarder që zotëron një pasuri mbi 2 miliardë dollarë.
Ai ka refuzuar të ketë të mira materiale, duke preferuar të shëtisë në mbarë globin. Nipi miliarder që jeton si “endecak” i aktorit të njohur me origjinë shqiptare Aleksandër Moisiu, djali i së bijës së aktorit Moisiu, Nicolas Berggruen, ka zgjedhur të jetojë nëpër hotelet dhe avionët më në zë të botës.
Në 2011 nipi i Aleksandër Moisiut ka shpenzuar rreth 12 milionë paund në një fushtatë për të shpëtuar Kaliforninë nga borxhet e saj rrënuese.

Sahit Muja- 2 miliardë dollarë
Sahit Muja është një biznesmeni i cili zotëron Kompaninë Bytyci të mineraleve, nje rrjet restorantesh firme ndertimi etj. Ne Turqi ai behet aksioner i nje nder aksionereve me te fuqishem te Turk Alpanslar dhe partise se tij.Me pas ai ka shkuar si nje biznesmen i fuqishem ne Amerike ku atje shtoi pasurine e tij duke hapur nje firme ndertimi. Pasuria e tij shkon deri në 2 miliardë dollarë.

Samir Mane- 1.2 miliardë dollarë
Samir Mane është president i Balfin Group, që hapi në vend të parën qendër tregtare dhe park logjistik.
Zamir Mane ka lindur ne Korce. Pas renies se komunizmit ka emigruar ne Austri ne kohen kur ishte student per gjeologji dhe punoi disa kohe si perkthyes atje.Me pas startoi kompanine e tij atje ne vitin 1992 ku tregtonte pjisje elektroshtepiake me cmim te lire. Pasuria e tij shkon deri në 1.2 miliardë dollarë.

Behgjet Pacolli- 1 miliard dollarë
Ai është politikani më i pasur në Kosovë, ku nga deklarimi fillestar në vitin 2014 i janë llogaritur rreth 215 milionë euro, ndërkohë që sa i përket bizneseve të shumta të tij ai është shprehur se bëjnë me tepër se 1 miliardë euro.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME