Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa superushqimi për të humbur peshë

Ja superushqimi për të humbur peshë

Arrat, lajthitë dhe bajamet na ndihmojnë të kontrollojmë ngopjen, prandaj futja e tyre në dietën tonë rekomandohet për shkak se janë të pasura me proteina, fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Frutat e thata ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kronike, inflamacionin dhe ul rrezikun e kancerit.

Siç tregon dietologu Miquel Girones, “rekomandohen rreth 30 gramë fruta të thata në ditë” dhe “opsioni më i mirë është të konsumohen pa kripë, sheqer apo mjaltë”.

Futja e frutave të thata në dietë do të shmangë shtimin në peshë dhe do të na ndihmojë të kontrollojmë peshën tonë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: