Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëto janë 5 ushqimet më të mira për trurin

Këto janë 5 ushqimet më të mira për trurin

Një specialist amerikan ka renditur pesë ushqimet që të moshuarit duhet të shtojnë çdo ditë në pjatat e tyre për të mbrojtur trurin e tyre për një afat të gjatë.

Çokollata e zezë-Me kusht që të përmbajë 70% kakao, çokollata e zezë është e shkëlqyer për të moshuarit, falë përbërjes me flavanole dhe antioksidantë, të vlefshme kundër plakjes së qelizave. Përmban fibra që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në tru dhe parandalimin e rënies njohëse.

Manaferrat-Boronicat, manaferrat, luleshtrydhet dhe mjedrat, të gjitha këto fruta të vogla shumëngjyrëshe duhen konsumuar çdo ditë, në masën gjysmë filxhani, sipas këtij specialisti. Polifenolet dhe vitaminat (veçanërisht vitamina E) që përmbajnë i bëjnë ato aleatë të vërtetë të rinisë. Ngrënia e manave mund të zvogëlojë simptomat e ankthit dhe të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve neurodegjenerative.

Perime me gjethe jeshile-Konsumimi i perimeve me gjethe jeshile të tilla si lakrat, spinaqi, brokoli, çdo ditë redukton stresin dhe vepron si një anti-inflamator. Ato përmbajnë gjithashtu një vitaminë të vlefshme B9 ose acid folik.

Ushqimet e fermentuara-Për të stimuluar pozitivisht boshtin e famshëm “tru-zorrë”, ushqimet e fermentuara janë të gjitha të mira. Kur hamë ushqime të fermentuara dhe përmirësojmë shëndetin e zorrëve, ne gjithashtu mund të përmirësojmë funksionin tonë njohës. Kur vjen dimri, ato vijnë në kohën e duhur: duke forcuar florën e zorrëve, ato forcojnë edhe sistemin tonë imunitar.

Shafrani i Indisë-Reduktim të stresit, veprim antiinflamator, por edhe kontroll të diabetit dhe kolesterolit. Nëse është i dobishëm vetëm, shafrani i Indisë është edhe më efektiv i lidhur me piperin e zi, sepse piperina, përbërësi i piperit të zi, aktivizon kurkuminën dhe rrit biodisponibilitetin e tij për trurin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME