Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËLinja më e mirë ajrore për vitin 2022

Linja më e mirë ajrore për vitin 2022

Nga Covid në kaos, ka qenë një tjetër vit me peobleme për industrinë e aviacionit. Në pjesën më të madhe të hemisferës veriore, sezoni i ngarkuar i verës u përshkua nga vonesa dhe anulime, ndërsa në Shtetet e Bashkuara një studim i ri këtë javë zbuloi se kënaqësia e pasagjerëve të ra në të gjithë bordin.

Megjithatë, ndërsa kalojmë në muajt më të qetë të udhëtimeve, pati arsye për të festuar në Londër të Premten, pasi drejtuesit e industrisë u mblodhën në hotelin Langham për Skytrax World Airline Awards 2022 – hera e parë që eventi ishte mbajtur jo online që nga viti 2019.

Skytrax, një sit i rishikimit dhe renditjes së linjave ajrore dhe aeroporteve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, kreu më shumë se 14 milionë sondazhe në më shumë se 100 vende nga shtatori 2021 deri në gusht 2022 për të zbuluar linjën ajrore aktuale të preferuar në botë.

Fituesi i këtij viti nuk ishte i panjohur për podiumin. Aeroplani i sapokurorëzuar Qatar Airways ka fituar çmimin kryesor gjithsej shtatë herë që nga prezantimi i çmimeve në vitin 1999.

Transportuesi i flamurit të Katarit gjithashtu mori tetë gonga të tjera të premten, duke përfshirë klasën më të mirë të biznesit, sediljen më të mirë të klasës së biznesit dhe klasën më të mirë të biznesit.

Vetëm dy muaj më parë, kompania zuri vendin nr.1 në renditjen e AirlineRatings.com të linjave ajrore më të mira në botë.

Shefi ekzekutiv i grupit të Qatar Airways, Akbar Al Baker, falënderoi “punonjësit e tij të jashtëzakonshëm” për “përkushtimin dhe përpjekjen e tyre të vazhdueshme” dhe tha se “të fitosh këto çmime në të njëjtin vit që festojmë 25 vjetorin tonë është edhe më shpërblyese”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME