Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIWhatsapp sjell veçori të reja sigurie

Whatsapp sjell veçori të reja sigurie

WhatsApp ka shtuar një sërë veçorish të reja sigurie, që synojnë ta bëjnë më të vështirë marrjen e llogarive të njerëzve të tjerë.

Veçoritë bazohen në fokusin në privatësinë dhe sigurinë nga aplikacioni në pronësi të Meta, i cili ka argumentuar se bisedat duhet të jenë po aq private dhe të sigurta sa një bisedë personale. Shumë nga veçoritë që lidhen me atë synim janë fokusuar në sigurimin e mesazheve, të tilla si shtimi i enkriptimit nga fundi në fund. Sidoqoftë, mjetet e reja janë të fokusuara kryesisht në sigurimin e pajisjeve në të cilat shfaqen ato mesazhe. Ato synojnë ta bëjnë më të vështirë për sulmuesit marrjen e llogarive, duke shtuar kontrolle shtesë për të siguruar që njerëzit janë ata që thonë se janë.

Një mjet i ri i quajtur “Mbrojtja e llogarisë” do të aktivizohet kur njerëzit kalojnë një llogari nga një pajisje e vjetër në një pajisje të re, për shembull. Përdoruesit mund të marrin një sinjalizim në pajisjen e tyre të vjetër që u kërkon të verifikojnë se po largohen me të vërtetë nga ajo – dhe marrja e një sinjalizimi të tillë pa paralajmërim mund të sugjerojë se dikush po përpiqet të vjedhë llogarinë tuaj

Shtesa përfundimtare është një mjet i quajtur kodet automatike të sigurisë, i cili bazohet në mjetin ekzistues që i lejon njerëzit të kontrollojnë nëse po flasin vërtet me personin me të cilin besojnë se po bisedojnë.  WhatsApp tha se të gjitha veçoritë e reja do të mbërrijnë “në muajt e ardhshëm”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME