Sunday, September 24, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËÇDO FIERAK E NJEH SHUMË MIRË FSHATIN SHËNPJETËR

ÇDO FIERAK E NJEH SHUMË MIRË FSHATIN SHËNPJETËR

Nga Kristian Kina – Cdo fierak e njeh shume mire fshatin Shën Pjeter, sepse nepermjet atij fshati, kalon rruga per ne plazhin e Darezezes, me i vizituari nder qytetaret fierake dhe jo vetem.

Cdo fierak e njeh mire kete fshat gjithashtu sepse ai ka sherbyer nder vite, edhe si nje treve folkloristike myzeqare me kisha te vjetra por edhe nje zone trimash patriote, te cilet, me ne krye Llazi Spiron ne Nentor 1912 ndihmuan Ismail Qemalin per rrugen ne Vlore !

Por, ç’ eshte bere sot me fshatin Shenpjeter ?

Thuajse i vdekur !
Duke dhene shpirt !

Para 5 viteve kane qenë 1800 banorë, ndërsa sot kanë mbetur 800.
Tokat jane te papunuara sepse s’ka subvencione nga qeveria.
Shume familje nuk kanë marrë aktin e tokës në pronësi dhe pa atë, nuk marrin dot subvencionet e naftës.
Nuk ka rini, dhe kesisoj as gezime !
Dasmat jane harruar si koncept !
Fshati eshte drejt zhdukjes !

….
Ashtu si Shenpjetra, eshte pothuajse cdo fshat i Shqiperise !
Madje, fshatrat kane kapitulluar dhe radhen po e marrin qytetet !
Rinia po iken nga syte kembet !
Te pasur e te varfer nuk duan me te qendrojne ketu !

Cfare po ndodh me Shqiperine ?

Jemi ne ALARM KOMBETAR !
Shqiperia po shkaterrohet !

Hemoragjia e arratisjes se shqiptareve po rrezikon ekzistencen e nje kombi !
Nuk ka me shprese !

Nje Kryeminister i pergjegjshem sot do jepte doreheqje, ndersa i joni hakerrehet, duke premtuar qe shqiptaret do i zevendesoje me bangladeshas.

Por, e zevendesojne dot gjakun tone disa bangladeshas ?!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: