Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIFacebook, së shpejti vjen me dizajn të ri

Facebook, së shpejti vjen me dizajn të ri

Meta ka zbuluar se  News Feed i Facebook do të duket krejtësisht ndryshe.

Në aplikacionet e tij për iPhone dhe Android, do të ketë një skedë Home për përmbajtjen që Meta mendon se përdoruesit duan të shohin – e cila mund të përfshijë Reels Stories dhe më shumë – dhe një skedë Feeds për përmbajtjen që përdoruesit ndjekin në mënyrë aktive, si p.sh. postimet e miqve, grupet, faqet në Facebook dhe të preferuarat.

“Një nga veçoritë më të kërkuara për Facebook është të sigurohet që njerëzit të mos humbasin postimet e miqve. Kështu që sot ne po hapim një skedë Feeds ku mund të shihni postimet nga miqtë, grupet, faqet dhe më shumë veçmas në rend kronologjik”, shkroi shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg në një postim në blog duke njoftuar ndryshimin.

“Motori ynë i zbulimit do të rekomandojë përmbajtjen që mendojmë se do t’ju interesojë më shumë. Por skeda Feeds do t’ju japë një mënyrë për të personalizuar dhe kontrolluar më tej përvojën tuaj.”

Meta thotë se faqja  do të ndryshojë me kalimin e kohës në bazë të skedave që frekuentojnë përdoruesit, por skedat gjithashtu mund të vendosen për qasje të qëndrueshme. Po ashtu janë hequr plotësisht edhe postimet e ‘Suggested For You’.Këto ndryshime do të shtrihen globalisht gjatë javës së ardhshme.

Dizajni i ri është i ngjashëm me përditësimin e fundit të Instagram-it, i cili riktheu furnizimin kronologjik duke renditur përmbajtjen në tre kategori: “Ndjekje” për postimet në mënyrë kronologjike, “Të preferuarat” për postimet nga llogari të veçanta dhe një burim kryesor i renditur në mënyrë algoritmike i quajtur gjithashtu “home”. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME