Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËMETROPOL, MONOPOL, OLIGOPOL ...

METROPOL, MONOPOL, OLIGOPOL …

Nga edmond Panariti – Metropol, monopol, oligopol…

Monopolet vendosën rritjen e frikshme të çmimit të qumështit, mishit, pasi i lanë përfundimisht hesapet me fermerët, blegtorët dhe barinjtë vëndas.

I kufizuan dhunshëm qytetarëve ofertën e ushqimit …

E cila ishte e larmishme dhe e diversifikuar!

E salduar nga shekuj tradite dhe historie.

Me një gur vranë dy zogj..

Shkatërruan bujqësinë, zbrazën fshatin dhe krijuan treg për mbetjet e pa shitura nga Open Ballkan.

Prandaj ushqimi duhet të qëndrojë në pak duar të lidhura me pushtetin.

Për këtë e çuan numrin e bagëtive vëndase në minimum historik, me strategji të mirë menduar dhe koordinuar

I cënuan Shqipërisë, autonominë ushqimore duke e pushtuar me importe.

Sot nuk të pushtojnë më me armë por me djathë e qumësht ka thënë dikur një ish kryeministër i huaj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME