Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETSiguria ushqimore, punësimi i lirë i veterinerëve/ Nënëshkruhet marrëveshja mes Shqipërisë, Kosovës...

Siguria ushqimore, punësimi i lirë i veterinerëve/ Nënëshkruhet marrëveshja mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eleminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu i lirë i punës për mjekët veterinare në vendet ndërkufitare ka qënë qlllimi i takimit midis dhomave te veterinarisë midis Shqipërise, Kosovës dhe Maqedonise se Verut në ditën e 111 vjetorit tl shpalljes së pavarësisë.

Ky takim zhvillohet ne kuader te intesifikimit te mardhenieve midis dhomave dhe forcimi rajonal kundrejt kerkesave dhe standarteve te tregut dhe Bashkimit europian . Ky takim zhvillohet per rritjen e standarteve te Mjekeve Veterinar , trajnimit te vazhduar dhe tregut te lire te punes midis shteteve , kjo e gjitha e perkthyer ne shendet te konsumatorit .

Me Republikën e Maqedonisë së Veriut kjo marrëveshje rinovohet ndërsa për Republikën e Kosovës kryhet për herë të parë.

Marrëveshja u nënëshkrua nga Arsim Ademi kryetari dhomes se Kosoves
Tomislav Nikolovski Drejtori ekzekutiv i dhomes Maqedonise se Veriut
Ervin Resuli Presidenti Urdherit te Mjekut Veterinar Shqipetar

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME