Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETStudimi: Vendosja e kalorive në menu shpëtonë mijëra jetë

Studimi: Vendosja e kalorive në menu shpëtonë mijëra jetë

Shtimi i etiketave të kalorive në menutë e restoranteve mund të shpëtojë mijëra jetë, tregon një studim i ri.

Një ligj amerikan i zbatuar në vitin 2018 që kërkon që restorantet dhe zinxhirët e ushqimit të shpejtë të shfaqin etiketat e kalorive në menutë e tyre, ka treguar një ulje neto prej 20 deri në 60 kalori për çdo vakt, zbuloi studimi nga Universiteti Tufts.

Dhe bazuar në të dhënat e sondazhit kombëtar të ushqimit dhe modelimin nga studiuesit e Universitetit Tufts, politika parashikohet të parandalojë të paktën 28,000 raste të kancerit të lidhura me obezitetin në grupmoshat midis 20 dhe 65 vjeç.

Studimi, i botuar të martën në revistën BMJ Open, vlerësoi se grupi që do të përfitonte më shumë janë të rinjtë e moshës 20 deri në 44 vjeç – një grup që po sheh një rritje disproporcionale të kancereve të lidhura me obezitetin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: