Tuesday, May 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORENdahet nga jeta regjisorja Eleanor Coppola

Ndahet nga jeta regjisorja Eleanor Coppola

Eleanor Coppola, regjisorja fituese e çmimit Emmy, ndërroi jetë në moshën 87-vjeçare.

Shkrimtarja fituese e çmimeve Emmy, vdiq të premten në shtëpinë e saj në Rutherford, Kaliforni, njoftoi familja e saj në një deklaratë.

Coppola fitoi një çmim Emmy në vitin 1992 për filmin e saj ‘Hearts of Darkness’. Ajo gjithashtu drejtoi komeditë romantike Paris Can Wait (2016) dhe Love Is Love Is Love (2020).

 Coppola, e cila u rrit në , Kaliforni, u transferua në Los Anxhelos për të studiuar në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos. Atje, ajo u takua me Francisin ndërsa punonte si asistent drejtor arti në debutimin e tij regjisorial, filmi horror i vitit 1963, i prodhuar nga Roger Corman.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME