Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKË8 dhjetori/ Berisha- të rinjve: Vetëm me revolucion shpëton Shqipëria

8 dhjetori/ Berisha- të rinjve: Vetëm me revolucion shpëton Shqipëria

Me rastin e Ditës së Rinisë dhe Lëvizjes së Dhjetorit, Partia Demokratike ka organizuar një sërë aktivitetesh në përkujtim të kësaj date themelore në historinë e saj dhe të Shqipërisë. Në një prej aktiviteteve ka folur dhe kryetari i PD-së Sali Berisha. Ish-kryeministri deklaroi se demokratët janë mbledhur sot, në këtë datë të rëndësishme pasi realizuan me sukses një nga dy misionet e PD-së, shpëtimin e saj. Misioni i dytë është shpëtimi i Shqipërisë, tha Berisha.

“Revolucioni kishte dy qëllime madhore, shpëtimin e PD-së dhe shpëtimin e Shqipërisë. Ju vini krenarë pasi keni realizuar me sukses të plotë misionin e parë. Ju vini më të vendosur se kurrë, më të fuqishëm dhe të motivuar në misionin tuaj të dytë. Shqipëria përballet me pasojat e një pushtimi të brendshëm. A do mund të shpëtoni ju sot Shqipërinë? Ajo është sot shoqëria më e agresuar, më viktimë e mafies shqiptare, rajonale dhe botërore.”, tha kryedemokrati.

Kryetari i PD-së shprehu bindjen se demokratët kanë forcën për ta vendosur Shqipërinë në rrugën e integrimit atlantik.

“Jeni një lëvizje që u përball në vitet ’90 me diktaturën staliniste më të egër dhe barbare që Evropa kishte njohur. U përballët me diktaturën komuniste, që bashkëmoshatarët tuaj bashkë me Azem Hajdarin mbushën rrugët e qytetit. Ata të rinj dhe studentë të udhëhequr po nga një njeri, i shndërruar në 24 orë një hero i papërsëritshëm në historinë e lëvizjeve revolucionare, në një lider, e gjunjëzuar diktaturën dhe diktatorin dhe i imponuar vendosjen e pluralizmit politik. Shqipëria nuk shpëtohet me lutje, por me revolucion. E shpëtojnë ata që e duan, e shpëtojnë ata që i dalin Zot.”, shtoi Berisha.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: