Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedGrupi special për dezinformimin dhe manipulimin e zgjedhjeve në Greqi

Grupi special për dezinformimin dhe manipulimin e zgjedhjeve në Greqi

Madhësia e rrezikut me të cilin përballen institucionet demokratike dhe zgjedhjet e lira në mbarë botën kur mediat sociale përdoren si armë, vihet në pah nga zbulimi tronditës i një grupi ndërkombëtar gazetarësh që arritën të depërtojnë në strehët e një spirale izraelite që krijon dhe përdor mijëra njerëz. e profileve të rreme për të vërshuar internetin me përmbajtje dhe për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve.

Gjithmonë me urdhër të klientit dhe me një çmim që varion nga disa qindra deri në disa milionë euro, ekipi i Tal Hanan, i cili njihet në këto rrethe me pseudonimin “Jorge” dhe ka lidhje me Mossad-in dhe Ministrinë e tij të Mbrojtjes. Izraeli, merr përsipër të krijojë një klimë specifike në garat elektorale, të diskreditojë personat ose, në të kundërtën, të rrisë profilin e klientëve të tij nëpërmjet rrjeteve sociale.

Siç pohoi vetë “Jorge” para gazetarëve, të cilët u paraqitën si përfaqësues të një vendi afrikan dhe regjistronin gjithçka me një kamerë të fshehtë, ai ka marrë përsipër të ndikojë në rezultatin e 33 garave elektorale dhe ia ka dal

ë në 27 prej tyre. Gjëja më rrëqethëse, që na shqetëson drejtpërdrejt, është ajo që ai u tha gazetarëve për të shpjeguar madhësinë e biznesit të tyre: “Ne jemi të përfshirë në një garë elektorale në Afrikë. Kemi një ekip në Greqi dhe një në Emiratet”, tha ai dhe shtoi se ka ndërmarrë dy “projekte” në SHBA të cilat nuk kanë të bëjnë drejtpërdrejt me zgjedhjet.

Siç mund të shihet lehtësisht, klientë të “Ekipit Jorge” janë shërbimet sekrete, partitë politike, madje edhe individë që kërkojnë mënyra për të formuar opinionin publik në favor të tyre. 

Mjeti i përdorur nga Tal Hanan dhe kolegët e tij është Advanced Impact Media Solutions ose Aims, një softuer që ka aftësinë të krijojë dhe të përdorë llogari të rreme të mediave sociale. Ky nuk është një mjet i thjeshtë që krijon bote që edhe një përdorues amator mund t’i thotë lehtësisht se janë të rreme. Po flasim për një armë bërthamore në internet që krijon përdorues të rremë absolutisht bindës. Secila prej tyre, e vlerësuar në rreth 30,000, ka një profil në të gjitha platformat kryesore, një email, një llogari karte krediti, një biografi të plotë, foto që duken absolutisht reale dhe aktivitetin e zakonshëm të përdoruesve të vërtetë të mediave sociale.

Tal Hanan ose "Jorge"

Sigurisht që vetëm bots nuk mjaftojnë për të formuar opinionin publik, ndaj “Ekipi Jorge” përdor metoda të tjera po aq të pista, por më… tradicionale. Ai ka lidhje me gazetarët të cilët narrativën që ai dëshiron të promovojë e përcjell në median tradicionale, e cila më pas shpërndahet në rrjetet sociale nga përdoruesit e rremë. Dhe ajo përdor të gjitha llojet e mashtrimeve për të diskredituar objektivin e saj, si kur i dërgoi një ndihmë seksuale gruas së një politikani për ta bërë atë të besonte se partneri i saj kishte një dashnore.

Lidhjet dhe rezymeja e Tal Hanan e vendosën Izraelin në një pozitë të vështirë, pasi jo vetëm që ishte anëtar i shërbimeve sekrete të tij, por faqja e internetit e grupit funksionon me ndihmën e Ministrisë së Mbrojtjes.

Meqë ra fjala, Tal Hanan dhe ekipi i tij kanë punuar me Cambridge Analytica tashmë famëkeqe për “punë” në vendet afrikane. Ajo që gazetarët nuk mund të konfirmojnë është se si apo nëse kanë ecur në fund të fundit të gjitha bizneset për të cilat foli “Jorge”. Ajo që gazetarët arritën, megjithatë, ishte të lidhnin llogaritë e rreme të mediave sociale me fushatat online në 20 vende. Mes tyre Greqia, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadaja, Gjermania, Zvicra, Meksika, Senegali, India dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. 

Njoftimi i SYRIZA-s

“Sot Guardian zbulon aktivitetet e një grupi konsulentësh izraelitë, “Ekipi Jorge”, i cili ishte angazhuar në manipulimin e koordinuar të proceseve zgjedhore në 30 vende.

»Pas zbulimit të bashkëpunimit të mazhoritasve me ND-në në vitin 2019 për të manipuluar elektoratin, sot zbulohet se “Ekipi Jorge” ka edhe një ekip goditjeje në Greqi.

»Skandali i mbikëqyrjes së qeverisë hedh një hije të rëndë mbi jetën publike. Hyrja e vendit në një periudhë parazgjedhore e bën edhe më imediate nevojën e ndërhyrjes së prokurorisë për të hetuar zbulimet e shtypit ndërkombëtar në aspektin që ka të bëjë me vendin tonë. Asnjë ndërhyrje e errët nuk mund të anulojë vullnetin e qytetarëve grekë për Drejtësi dhe ndryshimin politik që po vjen”.

M. Kritharidis: “Mitsotakis SA ka blerë shërbime të tilla?’

“Artikulli i “The Guardian” për grupin e konsulentëve izraelitë aktivë në vendin tonë për manipulimin e zgjedhjeve, ku ata mburren edhe për “arritjet” e tyre në 27 nga 33 garat elektorale në të cilat morën pjesë, ngre çështje shumë serioze”, nënvizon ai. deklaratën e tij përfaqësuesi për shtyp i MeRA25, Michalis Kritharidis. 

“Qeveria duhet të japë menjëherë përgjigje konkrete nëse në vendin tonë po zhvillohen aktivitete të tilla dhe në emër të kujt”, vëren ai dhe vijon: “A ka blerë Mitsotakis SA? shërbime të tilla? A nuk mjaftojnë përgjimet dhe malware për të? Apo nëse nuk i ka blerë, a lejon të funksionojnë praktika të tilla të manipulimit të opinionit publik? A nuk i mjafton asaj manipulimi i shtypit?’ 

“Menjëherë duhet të jepen përgjigje bindëse për publikimin e mediave me reputacion ndërkombëtar dhe të ketë një hetim përkatës të menjëhershëm nga organet e ndjekjes dhe të drejtësisë”, përfundon M. Kritharidis/ Zougla.gr

https://www.zougla.gr/greece/article/idiki-omada-parapliroforisis-ke-xiragogisis-eklogon-stin-elada

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME