Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËMomentet më qesharake të Mbretëreshës Elisabetë (vidio)

Momentet më qesharake të Mbretëreshës Elisabetë (vidio)

Në vitin 2007, Mbretëresha u tall me Presidentin George W. Bush kur ai gabimisht tha se ajo kishte festuar 200-vjetorin e SHBA në 1776 në vend të 1976.

Pasi Bush gaboi duke i shtuar 200 vjet moshës së Mbretëreshës Elizabeth në një ceremoni mirëseardhjeje në Shtëpinë e Bardhë, ai tregoi se monarkia i shkeli syrin: “Ajo më hodhi një vështrim që vetëm një nënë mund t’i jepte një fëmije”.

Në një darkë të organizuar në rezidencën e ambasadorit britanik dy ditë më vonë, Mbretëresha tha me shaka: “Unë po pyesja veten nëse duhet ta filloja këtë dolli duke thënë: “Kur isha këtu në 1776…” 

“Madhëria juaj, unë nuk mund ta mbaj atë dolli”, – iu përgjigj Bush në fjalimin e tij.

Mbretëresha Elizabeth e bëri Princin Harry të buzëqeshte në një paradë ushtarake në vitin 2006. Ajo mori pjesë në Paradën e Sovranit në Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst për të parë ceremoninë kur Princit Harry u gradua si oficer i ushtrisë.

Queen Elizabeth II as proud grandmother smiles at Prince Harry as she inspects soldiers at their passing-out Sovereign's Parade at Sandhurst Military Academy on April 12, 2006 in Surrey, England.
Queen Elizabeth walks by a line of soldiers, including Prince Harry, who is cracking a smile at the sight of his grandmother.

Kur ajo po ecte pranë rreshtit të ushtarëve, Harry nuk mundi të mos buzëqeshte. Gjatë 10 viteve të tij në Ushtrinë Britanike, Harry shërbeu dy turne në Afganistan dhe arriti të merrte edhe gradën e kapitenit.

Kur kryeministri kanadez Justin Trudeau solli në vëmendje në një dolli mbretërimin 60-vjeçar të Mbretëreshës Elizabeth, ajo u përgjigj: “Faleminderit, zoti kryeministër i Kanadasë, që më bëtë të ndihem kaq e vjetër”.

Trudeau ngriti dolli për Mbretëreshën në një gala për Mbledhjen e Kryetarëve të Qeverive të Komonuelthit në vitin 2015, duke theksuar se ai ishte kryeministri i 12-të kanadez që mbante detyrën gjatë mbretërimit të saj.

Në festimin e 100-vjetorit të Institutit të Grave në 2015, Mbretëresha Elizabeth preu fetën e parë ceremoniale të tortës – ose të paktën, ajo u përpoq.

“Nëse shikoni nga afër, mund të shihni thikën e ngulur në tortë”, – tha fotografi i mbretëreshës. “Është një shembull i mrekullueshëm kur gjërat nuk shkojnë gjithmonë sipas planit. Atëherë dalin fotografitë më të mira. Të gjithë shpërthyen në të qeshura dhe papritmas u bë një moment relaksimi.”

Jackson fotografoi gjithashtu mbretëreshën Elizabeth dhe Princin Philip duke parë elefantin Donna ndërsa vizitonin një kopsht zoologjik në Mbretërinë e Bashkuar në 2017.

Jackson tha se entuziazmi i Donës i bëri rojet e kopshtit zoologjik pak nervozë. Fatmirësisht, Donna mbajti një distancë të respektueshme nga monarkja.
Kur Londra priti Lojërat Olimpike të vitit 2012, Mbretëresha mori pjesë në një skenë me aktorin e “James Bond”, Daniel Craig, në të cilën ajo u shfaq duke u hedhur nga një helikopter.

Në një paraqitje në “The Zoe Ball Breakfast Show” të BBC-së, Craig tha se Mbretëresha tregoi aftësitë e saj të improvizimit gjatë skenave të tyre së bashku.

Kur zëvendësministri i parë i Irlandës e pyeti Mbretëreshën Elizabeth nëse ishte mirë gjatë një vizite në Irlandën e Veriut në vitin 2016, Madhëria e Saj u tall: “Epo, gjithsesi, unë jam ende gjallë”.

Madhëria e saj hodhi mikrofonin në një video promovuese për Lojërat Invictus 2016 me Princin Harry. “Hej, Princ Harry, të kujtohet kur na thanë se do sjellim në Lojërat Invictus?” – ajo Michelle Obama.

“Kujdes se çfarë dëshironi,” – ia ktheu Presidenti Barack Obama, ndërsa një ushtar në sfond e imitoi duke lëshuar një mikrofon.

Kur Harry i tregoi mesazhin gjyshes së tij, Mbretëresha Elizabeth u përgjigj: “Oh, vërtet, të lutem”. 

Mbretëresha shkaktoi të qeshura tek liderët botërorë gjatë një fotoje në Samitin e G7 në 2021 kur pyeti: “A duhet të dukeni sikur po kënaqeni?”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME