Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETThriller i përgjakshëm me 3 të vdekur dhe 3 të plagosur në...

Thriller i përgjakshëm me 3 të vdekur dhe 3 të plagosur në Atikë (foto e vidio)

Athinë – Skenat e Far West-it u shpalosën në qendër të Athinës mbrëmjen e së shtunës, kur të shtëna u qëlluan në Kato Patisia dhe Agioi Anargyrou, me pasojë vdekjen e tre personave dhe shtrimin në spital të tre të plagosurve.

Gjithçka nisi pak pas orës 21:30, kur në kryqëzimin e rrugëve Georgiou Nazou dhe Kourtidou, në Kato Patisia, dy makina u kryqëzuan, drejtuesit e të cilave u grindën ashpër dhe u përleshën duke shkëmbyer fyerje.

Shpirtrat janë ndezur dhe ka ndodhur një përleshje në të cilën kanë marrë pjesë shtatë persona, por ende nuk dihen arsyet.

Shoferi i makinës Mercedes ka qëlluar me armë një motoçiklist të ri duke e plagosur rëndë.

Motoçikleta ndiqej nga babai i viktimës, në një makinë tip Audi, në të cilën udhëtonin dy persona të tjerë.

Babai, sipas burimeve të ELAS-it, ka qëlluar autorin e plagosjes së të birit dhe e ka plagosur për vdekje. Pasagjeri i Audi-t, i cili tentoi të vraponte për t’u mbrojtur, u godit dhe u plagos nga një makinë që kalonte.

Në të njëjtën kohë, një tjetër person i cili ka qenë duke hipur në Mercedes është larguar nga makina. Menjëherë pas kësaj, ai ka ndaluar një drejtues mjeti dhe nën kërcënimin e armës, ka marrë mjetin e tij dhe është larguar.

Në ngjarjen me të shtënat në Patisia, dy persona kanë mbetur të plagosur, njëri prej të cilëve ka përfunduar në “Pammakaristo”. Në të njëjtin spital u dërgua edhe personi që ishte pasagjer në makinën e tij, i cili gjithashtu mbeti i plagosur, vetëm lehtë.

Autori i të shtënave në Kato Patisia i ka vjedhur një shtetasi Yaris dhe është larguar nga vendi i ngjarjes në drejtim të Agioi Anargyrou.

Veprimet e menjëhershme kanë nisur menjëherë hetimet për gjetjen e personit. Autori, duke drejtuar me shpejtësi makinën e vjedhur, është nisur drejt Agioi Anargyrou dhe veprimet e menjëhershme e kanë lokalizuar në avenue Dimokratias 124, Agioi Anargyrou, ku dyshohet se ka pasur për qëllim të kryejë një grabitje në një lokal. 

I dyshuari ka tentuar të ikë në këmbë. Makina e patrullës e ka ndjekur. Më pas burri ka qëlluar në drejtim të efektivëve të policisë, duke plagosur njërin në këmbë, ndërsa i dyti ka marrë një plumb lart në tehun e shpatullës, i cili i ka hequr jelekun antiplumb dhe e ka plagosur në kofshë. Policia iu përgjigj zjarrit, duke plagosur për vdekje autorin e armatosur.

Rastin e ka marrë Departamenti i Vrasjeve në Drejtorinë e Sigurisë së Atikës, ndërsa sipas informacioneve të fundit është arrestuar një grua e cila dyshohet se ishte drejtuesja e makinës në të cilën ishte pasagjer autori.

Paraditen e së dielës, njëri nga katër të plagosurit në përleshjen e përgjakshme në Athinë u nënshtrua plagëve të marra. I riu u shtrua në spital në gjendje shumë të rëndë dhe ishte intubuar.

Dy efektivët e policisë të plagosur janë transportuar në Spitalin e Përgjithshëm Ushtarak 401 të Athinës. 

Në orët e vona të së shtunës, ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve dhe kreu i ELAS-it kanë shkuar atje për t’u informuar për gjendjen e tyre shëndetësore.

Ministri i Mbrojtjes së Qytetarit në postimin e tij pas përfundimit të ngjarjeve ka uruar efektivët e policisë për vetëflijimin e tyre./zougla

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME