Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDET57 gramë nga ky frut i thatë dhe lodhja ikën

57 gramë nga ky frut i thatë dhe lodhja ikën

Stërvitja kërkon shumë energji dhe rregullimi më i mirë i metabolizmit mund të sigurohet nga disa gramë bajame në ditë.

Sipas rezultateve të provës të botuar në “Frontiers in Nutrition”, pjesëmarrësit që konsumuan 57 gramë bajame çdo ditë për një muaj kishin rritur nivelet e molekulës 12,13-DiHOME menjëherë pas stërvitjes.

Kjo molekulë sintetizohet nga acidi linoleik nga indi dhjamor kafe dhe ka një efekt të dobishëm në shëndetin metabolik dhe rregullimin e energjisë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME