Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETZjarri në Lushnje djeg 30 ha tokë me ullishte

Zjarri në Lushnje djeg 30 ha tokë me ullishte

Vazhdon saga e zjarreve në territorin e bashkisë Lushnje.

Pasi janë djegur me dhjetëra hektarë në fushë të hapur një javë më parë dhe dhjetëra hektarë ullishte disa ditë më parë në kodrat e dushkut, sot zjarri ka djegur dhe ka rrënuar pasuri të tëra në zonën e Karbunarës.

Pikërisht në kodrën jugore të Lushnjes ka qenë epiqendra e zjarrit i cili pasditen e sotme ka djegur të paktën 30 hektarë tokë me ullishte dhe bimësi të thatë dhe shkurre.

Zjarri ka përfshirë gjithë gropën në këmbët e kodrës së Vainit dhe me pas i ndihmuar nga era e forte ka përpirë çka ka gjetur përpara.

Zjarrfikësit dhe banorët janë të kushtëzuar të përdorin vetëm mjete rrethanore për të izoluar flaket që djegin ende ullishte, pasi mjetet motorike nuk kanë rrugë ku të hyjnë për të ndërhyrë kundra zjarrit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME