Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËMajko: Prangat duhet të trokasin në dyert e politikës

Majko: Prangat duhet të trokasin në dyert e politikës

Ish-kryeministri, deputeti socialist Pandeli Majko, në fjalën e tij në këtë seancë plenare në Kuvend, u shpreh ka ardhur koha që prangat të tringëllojnë në dyert e politikës.

”Ecuria e reformës nuk ka të bëjë vetëm me njerëz që burgos, por me ata që u jep drejtësi. Sot Shqipëria e vitit 2022 ka mbledhur mjaftueshëm probleme.

Aktualisht Drejtësia krahas krimit dhe korrupsionit ka edhe një kundërshtar tjetër: populizmi dhe qëllimi i pashpallur i tij për çmontimin e shtetit ligjor. Populizmi di ta përdorë të vërtetën për të gënjyer.

Vendosja e drejtësisë në Shqipëri është përballur me përfaqësuesit e politikës populiste. Sot institucionet e drejtësisë kanë nevojë për përkrahje pasi vendosja e drejtësisë është revolucioni i kohës sonë. Nëse ai nuk ndodh do të trokasë rebelizmi i populizmit dhe sistemi do të bjerë. Uroj të ndodhë e duhura” nënvizoi ish-kryeministri Majko.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME