Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËEmrat/ Kush firmosi për shkarkimin e Alibeajt dhe si janë balancat në...

Emrat/ Kush firmosi për shkarkimin e Alibeajt dhe si janë balancat në PD

Kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj vendosi të përjashtojë 4 deputetë me argumentin se nuk kishin reflektuar për atë që ndodhi në selinë blu në 8 janar 2022. Por ky vendim i Alibeajt erdhi pasi në grupin parlamentar ishte duke u ndërmarrë një iniciativë për ta shkarkuar atë nga drejtimi i këtij organi.

Emisioni “Open” në News 24 ka publikuar sot një listë me 20 deputetë të cilët kanë firmosur pro shkarkimit të Alibeajt. Në listë përveç deputetëve që njihen tashmë për përkrahjen e kryetarit të PD-së, Sali Berisha, ka edhe emra si Flutura Açka dhe Ferdinand Xhaferraj të cilët kanë qenë më herët në krah të Alibeajt.

Por nisma për shkarkimin e kreut të grupit nuk u arrit të materializohet pasi Alibeaj largoi 4 deputetë, duke bërë që numri i tyre pro largimit të shkonte në 16.

DEPUTETËT QË KANË FIRMOSUR SHKARKIMIN E ENKELEJD ALIBEAJ

1- Bujar Leskaj
2- Edi Paloka
3- Ina Zhupa
4- Isuf Çela
5- Luçiano Boçi
6- Greta Bardeli
7- Kastriot Piroli
8- Lindita Metaliaj
9- Sorina Koti
10- Tomorr Alizoti
11- Xhelal Mziu
12- Zef Hila
13- Ervin Salianji
14- Flutura Açka
15- Ferdinand Xhaferraj
16- Bledion Nallbati
17- Agron Shehaj
18- Belind Këlliçi
19- Tritan Shehu
20- Oerd Bylykbashi

DEPUTETËT E PËRJASHTUAR NGA PD

1- Sali Berisha
2- Albana Vokshi
3- Edmond Spaho
4- Flamur Noka
5- Luan Baçi

BALANCAT NE PD

15 deputetë mbështesin Enkelejd Alibeajn
1- Arbi Agalliu
2- Dashnor Sula
3- Enkelejd Alibeaj
4- Eralda Bano
5- Flamur Hoxha
6- Gazment Bardhi
7- Helidon Bushati
8- Jorida Tabaku
9- Kreshnik Çollaku
10- Lefter Gështenja
11- Lulzim Basha
12- Oriola Pampuri
13- Ramadan Likaj
14- Sajmir Korreshi
15- Zheni Gjergji

13 deputetë mbështesin Sali Berishën:
1- Ervin Salianji
2- Bujar Leskaj
3- Edi Paloka
4- Ina Zhupa
5- Isuf Çela
6- Luçiano Boçi
7- Greta Bardeli
8- Kastriot Piroli
9- Lindita Metaliaj
10- Sorina Koti
11- Tomorr Alizoti
12- Xhelal Mziu
13- Zef Hila
14- Agron Shehaj
15- Belind Kellici
16- Oerd Bylykbashi
17- Tritan Shehu

8 deputetë nuk janë pjesë e grupimeve të asnjërit:
1- Agron Gjekmarkaj
2- Bledian Nallbati
3- Dhurata Çupi
4- Oriela Nebiaj
5- Fatjon Feizaj
6- Ferdinand Xhaferraj
7- Flutura Açka
8- Petrit Doda (rregjistruar si i pavarur)
/Marrë nga BalkanWeb

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: